Almanya’da hemşire olarak çalışmak

Almanya’da hemşirelik meslek dalı Gesundheits- und Krankenpfleger/in olarak geçer. Bunun için adaylar normalde 3 sene meslek eğitimi görüp, bu eğitim sonunda verilen devlet sınavıyla bu meslek unvanını taşımaya hak kazanırlar.

Öncelikle Türkiye’de hemşirelik okulunu bitirdikten sonra alınan B2/TestDaF3 dil belgesi ile Almanya’da ilgili eyaletin sağlık birimine diploma denklik başvurusu yapılması gerekiyor. Daha önceki staj ve iş tecrübeleri burada önemli rol oynamaktadır. Adaylardan beklenen 2100 saat teori ve 2500 saat pratik ders görmüş olmalarıdır. Diploma denklik başvurusu 150,- Euro tutarında olup, yaklaşık 2-3 ay sonra cevap gelmektedir. Bu cevapta eğer uygun görülmüşse aday, bilgi sınama sınavına yazılı ve sözlü (Kenntnisprüfung) alınır, sonuca göre tanıma için kendisine daha ne kadar teori ve pratik yapması gerektiği bildirilir (İntibak=Anpassungslehrgang). Bu intibak programını bitirdikten sonra da resmi olarak Gesundheits- und Krankenpfleger/in ünvanını taşımaya sahip olan aday, artık açık olan pozisyonlara başvurabilir. Şu an için doğu Alman kliniklerinde büyük açık görünmektedir. Sabırlı olup, zorluklara katlanabilen adayların önünde başka bir engel yok.

Almanya’da hemşire olarak çalışmak” üzerine 5 yorum

  1. Çok önemli bir noktaya parmak bastığınız için teşekkür ederim. Hemşireliğin kavram olarak Almanya’daki güncel karşılığı “Examinierte/r Gesundheits- und Krankenpfleger/in” olarak geçer. Bu kavram kesinlikle “Hasta Bakıcı” olarak anlaşılmamalıdır. Bu ünvana sahip olmak için gerekli 3 veya 4 yıllık meslek eğitimine kabul edilmek için “Erweiterter Hauptschulabschluss”, “Realschulabschluss” veya “Berufsfachschule/Fachhochschule” mezunu olma şartı aranmaktadır. Benzeri isimlere sahip olsalar da daha düşük bir seviyede eğitim veren sertifika programlarını bitirenler hemşirelik için denklik alamamaktadırlar. Altenpfleger (Yaşlı Bakıcı) veya Kinderkrankenpfleger (Çocuk Hasta Bakıcı) meslek dalları için ayrı meslek programları mevcut olup, bu ünvanlar hemşirelik eğitiminde uzmanlık alanı seçme yoluyla da elde edilebilmektedir.

    Beğen

  2. Merhaba Türkiye de engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü okudum 2 yıllık bunun bir karşılığı var mi almanya da ? Ve Avrupa birligi diplomaları denklik islemleri olmadan direk calisma hakki veriyor mu acaba ? Vize alarak tabi…teşekkürler

    Beğen

  3. Merhabalar , 2 yildir hemsire olarak calisiyorum . ZAB ile diploma denklik surecini ve isveren bulma asamalarini nasil yapabilirim . Yardimci olur musunuz ?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s